پیاده سازی و اجرای سیستم های مدیریت کیفیت (ایزو)

   امروزه داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو لازمه ماندن در بازار رقابت می باشد. یکی از زمینه های فعالیت آموزشگاه ایجوش در زمینه پیاده سازی و اخذ گواهینامه های بین المللی ایزو برای سازمان ها و شرکت های مختلف می باشد. در سال ۹۴ دهها شرکت موفق شدند با کمک ایجوش مراحل پیاده سازی سیستم های کیفیتی ایزو را اجرا نموده و موفق به اخذ گواهینامه ایزو گردند. اکثر شرکت هایی که ایجوش در زمینه اخذ گواهینامه از آنها همکاری دارد، در لیست تایید صلاحیت سازمان استاندارد جهت صدور گواهینامه ایزو می باشند.

TQM چیست؟

   مدیریت کیفیت جامع (Total Quality Management) که عموماً TQM خوانده می شود، یک استراتژی مدیریتی است تا فرآیندها را برای ایجاد یک فرهنگ بهبود، شکل دهد. TQM یک شیوه بهبود یافته تجارتی است، تکنیکی اثبات شده برای تضمین بقا در دنیای رقابتی، TQM فرآیند توسعه فردی و تشکیلاتی است که هدف آن افزایش سطح رضایت همه افراد مربوط به سازمان از قبیل مشتریان، تامین کنندگان، سهامداران و کارکنان است.TQM از سه واژه Total، به نشانه کلیت داشتن؛ Quality، به نشانه برتری محصول و خدمت؛ و Management، به نشانه کردار، هنر و یا شیوه کنترل و رسیدگی و . . . است. لذا TQM یک هنر است که در آن همه عناصر در راستای دستیابی به برتری مدیریت هدایت می شوند.

   TQM در واقع مجموعه ای از قوانین و فلسفه ای است که بنیاد بهبود مستمر سازمان را در برمی گیرد. شیوه ایست که متدها و نیروی انسانی را به سوی بهبود فرآیندهای سازمان هدایت می کند تا خواسته های مشتری را، چه در زمان حال و چه در زمان آینده، برآورده سازد. مزایای به کارگیری موفقیت آمیز TQM TQM می تواند منافع بسیار زیادی برای یک سازمان داشته باشد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• کاهش شکایات مشتری و افزایش رضایت مشتری

• کاهش هزینه های کیفیت

• افزایش سهم بازار

• تقلیل حوادث ناشی از کار

• کاهش ضایعات

• افزایش کارایی

• افزایش سود و بازگشت سرمایه

• افزایش فروش و کاهش زمان تولید

   منافع حاصل از بهبود ارتباطات و همکاری ها TQM یک شبه نتیجه نمی دهد و یک راه علاج فوری نیست، بلکه زمان زیادی نیاز دارد تا اصول و تکنیک هایش در فرهنگ سازمان جاری شود. TQM باید به همه افراد منتقل شود و همه افراد باید تغییرات رفتاری مثبت را در خود و سازمان به عنوان یک هدف ایجادنمایند، که یکی از نتایج آن ارائه محصولی با کیفیت به مشتری است، که در ازای آن سودآوری خوب را برای سازمان به ارمغان خواهدآورد.

«در آینده تنها دو نوع سازمان وجود خواهد داشت. یکی سازمان هایی که برای بقای خود ،سیستم مدیریت کیفیت جامع را اجرا کرده اند و دیگری سازمان هایی که با دنیای رقابت خداحافظی نموده و از گردونه تجارت خارج شده اند» دکتر ادوار دزدمینگ

چرا نیاز به پیاده سازی و اجرای یک مدل TQM دارید؟

   امروزه آشنایی با روش های مختلف TQM برای کلیه مدیران، یک ضرورت محسوب می گردد، چرا که با داشتن این دانش می توانند در اهداف بهبود سازمانی نقش داشته باشید. کسب تخصص لازم برای اجرای موفق یک سیستم مدیریت کیفیت جامع، مستلزم تلفیق دانش و تجربه مورد نظر در زمینه مربوط می باشد. به همین جهت ایجوش برای مشاوره و پیاده سازی سیستم های کیفیت جامع از جمله ایزو از برترین کارشناسان موجود در سراسر کشور بهره می برد.

روش پیاده سازی و دریافت گواهی ایزو

   برای پیاده سازی و دریافت گواهینامه ایزو بعد از تصمیم مدیریت ، سازمان باید برای طراحی سیستم از یک مشاور کیفیت استفاده نماید . حداقل شرایط مشاور  منتخب برای طراحی سیستم مدیریت کیفیت به شرح ذیل می باشد :

 1. دارای مجوزهای مشاوره مانند پروانه خدمات مشاوره از وزارت صنایع ، گرید (رتبه ) از سازمان مدیریت ، ویا مجوز وزارتخانه ها و.. باشد
 2. دانش کافی در مورد الزامات سیستم های مدیریت کیفیت داشته باشد.
 3. تجربه در پیاده سازی سیستم در سازمان های مشابه داشته باشد.
 4. دانش فنی لازم برای طرحریزی سامانه مدیریت کیفیت را به سازمان منتقل نماید.
 5. خوشنام باشد.
 6. به اندازه کافی وقت صرف طراحی و نظارت بر پیاده سازی سیستم نماید .
 7. مستقل از شرکتهای گواهی دهنده ایزو  باشد.

   عدم استفاده از مشاور یا کارشناس واجد شرایط می تواند باعث اعمال هزینه های غیر ضروری به سازمان و طراحی نادرست سیستم و ایجاد سیستم های موازی و ناکارآمد شود .
کارشناس یا مشاوره منتخب باید درگام اول اقدام به شناسایی فرآیندهای سازمان نموده و آن را با الزمات استانداردهای ایزو مورد نظر مقایسه و به عبارت دیگر گپ آنالیز انجام می دهد همزمان کمیته راهبری متشکل از مدیران ارشد سازمان تشکیل میشود این کمیته زیر نظر مدیریت سازمان وبا راهنمایی مشاور وظیفه طرحریزی سیستم مدیریت کیفیت و روش مستند سازی آن را به عهده دارد . در هر واحد افرادی به عنوان کمیته اجرایی وظیفه تدوین مستندات را زیر نظر مدیر واحد (عضو کمیته راهبری) به عهده دارد. پس از تهیه مستندات کمیته راهبری اقدام به بررسی این مستندات نموده و از مناسب بودن و یکپارچگی سیستم اطمینان حاصل و آن را برای اجر به واحد ها ابلاغ می کند. سیستم بوسیله سازمان اجرا و نتیجه آن به کمیته راهبری گزارش می شود و درصورت هر مشکل اقدام به بازنگری سیستم و رفع نقص در سیستم و مستندات می کند .
پس از ۳ تا ۵ ماه بعد از اجرای سیستم مشاور و اعضای کمیته راهبری اقدام به بررسی اجرا و مناسب بودن سیستم یا ممیزی داخلی نموده و نایج را در اختیار مدیریت می گذارد   .در صورت آمادگی سیستم از یک شرکت گواهی دهنده برای انجام ممیزی و صدور گواهینامه دعوت می شود .

شرایط مناسب برای یک شرکت گواهی دهنده ایزو:

 1. داشتن مجوز صدور گواهینامه
 2. داشتن ممیزان واجد شرایط و آشنا با صنعت مورد ممیزی
 3. امین بودن و رازداری
 4. خوشنامی و ثبت گواهینامه

   ایجوش اقدام به ممیزی سیستم نموده و در صورت عدم داشتن ایرادات جدی یا ( مغایرت میجر  ) اقدام به صدور گواهینامه می نماید. این گواهی نامه ۳ سال اعتبار داشته و هرسال یک ممیزی مراقبتی توسط شرکت گواهی دهنده انجام می شود .
روش پیاده سازی سایر استانداردهای مدیریتی مانند استاندارد های ایمنی و محیط زیست مانند ISO14001 , OHSAS 18001 , HSE  و غیره مطابق روش فوق می باشد . کلیه گواهینامه های صادر شده از نظر اعتباری توسط آموزشگاه به صورت ۱۰۰ درصد تضمین می گردد و در صورت عدم رضایت کارفرما امکان بازگشت کامل هزینه های پرداخت شده وجود دارد.

   جهت اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید از طریق شماره های پشتیبانی یا سایر کانال های ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی، یاهو مسنر و غیره که در قسمت ارتباطات ذکر شده است، تماس بگیرید.

درباره آموزشگاه ایجوش

آموزشگاه ایجوش بعنوان مرکز آموزش و مهندسی جوش ایران، بزرگترین مرکز برگزاری دوره های فنی و مهندسی است که هم اکنون در زمینه های صنعتی دارای دوره های مختلف آموزشی می باشد. دوره بازرسی جوش سطح 1 و 2، دوره بازرسی سندبلاست و رنگ، دوره بازرسی مخازن ذخیره و تحت فشار، دوره آموزش پایپینگ و خطوط انتقال، تست های غیرمخرب، ایمنی و بهداشت صنعتی، کنترل کیفیت، نفت و گازی و ...