پیاده سازی و اجرای سیستم های مدیریت کیفیت (ایزو)

   امروزه داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو لازمه ماندن در بازار رقابت می باشد. یکی از زمینه های فعالیت آموزشگاه ایجوش در زمینه پیاده سازی و اخذ گواهینامه های بین المللی ایزو برای سازمان ها و شرکت های مختلف می باشد. در سال 94 دهها شرکت موفق شدند با کمک ایجوش مراحل پیاده سازی سیستم های کیفیتی ایزو را اجرا نموده و موفق به اخذ گواهینامه ایزو گردند. اکثر شرکت هایی که ایجوش در زمینه اخذ گواهینامه از آنها همکاری دارد، در لیست تایید صلاحیت سازمان استاندارد جهت صدور گواهینامه ایزو می باشند.

TQM چیست؟

   مديريت كيفيت جامع (Total Quality Management) که عموماً TQM خوانده مي شود، يک استراتژي مديريتي است تا فرآيندها را براي ايجاد يک فرهنگ بهبود، شکل دهد. TQM يک شيوه بهبود يافته تجارتي است، تکنيکي اثبات شده براي تضمين بقا در دنياي رقابتي، TQM فرآيند توسعه فردي و تشکيلاتي است که هدف آن افزايش سطح رضايت همه افراد مربوط به سازمان از قبيل مشتريان، تامين کنندگان، سهامداران و کارکنان است.TQM از سه واژه Total، به نشانه کليت داشتن؛ Quality، به نشانه برتري محصول و خدمت؛ و Management، به نشانه کردار، هنر و يا شيوه کنترل و رسيدگي و . . . است. لذا TQM يک هنر است که در آن همه عناصر در راستاي دستيابي به برتري مديريت هدايت مي شوند.

   TQM در واقع مجموعه اي از قوانين و فلسفه اي است که بنياد بهبود مستمر سازمان را در برمي گيرد. شيوه ايست که متدها و نيروي انساني را به سوي بهبود فرآيندهاي سازمان هدايت مي کند تا خواسته هاي مشتري را، چه در زمان حال و چه در زمان آينده، برآورده سازد. مزاياي به کارگيري موفقيت آميز TQM TQM می تواند منافع بسیار زیادی برای یک سازمان داشته باشد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• کاهش شکايات مشتري و افزايش رضايت مشتري

• کاهش هزينه هاي کيفيت

• افزايش سهم بازار

• تقليل حوادث ناشي از کار

• کاهش ضايعات

• افزايش کارايي

• افزايش سود و بازگشت سرمايه

• افزايش فروش و کاهش زمان توليد

   منافع حاصل از بهبود ارتباطات و همکاري ها TQM يک شبه نتيجه نمي دهد و يک راه علاج فوري نيست، بلکه زمان زيادي نیاز دارد تا اصول و تکنيک هايش در فرهنگ سازمان جاری شود. TQM بايد به همه افراد منتقل شود و همه افراد بايد تغييرات رفتاري مثبت را در خود و سازمان به عنوان يک هدف ايجادنمايند، که يکي از نتايج آن ارائه محصولي با کيفيت به مشتري است، که در ازاي آن سودآوري خوب را براي سازمان به ارمغان خواهدآورد.

«در آینده تنها دو نوع سازمان وجود خواهد داشت. یکی سازمان هایی که برای بقای خود ،سیستم مدیریت کیفیت جامع را اجرا کرده اند و دیگری سازمان هایی که با دنیای رقابت خداحافظی نموده و از گردونه تجارت خارج شده اند» دکتر ادوار دزدمینگ

چرا نیاز به پیاده سازی و اجرای یک مدل TQM دارید؟

   امروزه آشنایی با روش های مختلف TQM برای کلیه مدیران، یک ضرورت محسوب می گردد، چرا که با داشتن این دانش می توانند در اهداف بهبود سازمانی نقش داشته باشید. کسب تخصص لازم برای اجرای موفق یک سیستم مدیریت کیفیت جامع، مستلزم تلفیق دانش و تجربه مورد نظر در زمینه مربوط می باشد. به همین جهت ایجوش برای مشاوره و پیاده سازی سیستم های کیفیت جامع از جمله ایزو از برترین کارشناسان موجود در سراسر کشور بهره می برد.

روش پیاده سازی و دریافت گواهی ایزو

   برای پیاده سازی و دریافت گواهینامه ایزو بعد از تصمیم مدیریت ، سازمان باید برای طراحی سیستم از یک مشاور کیفیت استفاده نماید . حداقل شرایط مشاور  منتخب برای طراحی سیستم مدیریت کیفیت به شرح ذیل می باشد :

 1. دارای مجوزهای مشاوره مانند پروانه خدمات مشاوره از وزارت صنایع ، گرید (رتبه ) از سازمان مدیریت ، ویا مجوز وزارتخانه ها و.. باشد
 2. دانش کافی در مورد الزامات سیستم های مدیریت کیفیت داشته باشد.
 3. تجربه در پیاده سازی سیستم در سازمان های مشابه داشته باشد.
 4. دانش فنی لازم برای طرحریزی سامانه مدیریت کیفیت را به سازمان منتقل نماید.
 5. خوشنام باشد.
 6. به اندازه کافی وقت صرف طراحی و نظارت بر پیاده سازی سیستم نماید .
 7. مستقل از شرکتهای گواهی دهنده ایزو  باشد.

   عدم استفاده از مشاور یا کارشناس واجد شرایط می تواند باعث اعمال هزینه های غیر ضروری به سازمان و طراحی نادرست سیستم و ایجاد سیستم های موازی و ناکارآمد شود .
کارشناس یا مشاوره منتخب باید درگام اول اقدام به شناسایی فرآیندهای سازمان نموده و آن را با الزمات استانداردهای ایزو مورد نظر مقایسه و به عبارت دیگر گپ آنالیز انجام می دهد همزمان کمیته راهبری متشکل از مدیران ارشد سازمان تشکیل میشود این کمیته زیر نظر مدیریت سازمان وبا راهنمایی مشاور وظیفه طرحریزی سیستم مدیریت کیفیت و روش مستند سازی آن را به عهده دارد . در هر واحد افرادی به عنوان کمیته اجرایی وظیفه تدوین مستندات را زیر نظر مدیر واحد (عضو کمیته راهبری) به عهده دارد. پس از تهیه مستندات کمیته راهبری اقدام به بررسی این مستندات نموده و از مناسب بودن و یکپارچگی سیستم اطمینان حاصل و آن را برای اجر به واحد ها ابلاغ می کند. سیستم بوسیله سازمان اجرا و نتیجه آن به کمیته راهبری گزارش می شود و درصورت هر مشکل اقدام به بازنگری سیستم و رفع نقص در سیستم و مستندات می کند .
پس از 3 تا 5 ماه بعد از اجرای سیستم مشاور و اعضای کمیته راهبری اقدام به بررسی اجرا و مناسب بودن سیستم یا ممیزی داخلی نموده و نایج را در اختیار مدیریت می گذارد   .در صورت آمادگی سیستم از یک شرکت گواهی دهنده برای انجام ممیزی و صدور گواهینامه دعوت می شود .

شرایط مناسب برای یک شرکت گواهی دهنده ایزو:

 1. داشتن مجوز صدور گواهینامه
 2. داشتن ممیزان واجد شرایط و آشنا با صنعت مورد ممیزی
 3. امین بودن و رازداری
 4. خوشنامی و ثبت گواهینامه

   ایجوش اقدام به ممیزی سیستم نموده و در صورت عدم داشتن ایرادات جدی یا ( مغایرت میجر  ) اقدام به صدور گواهینامه می نماید. این گواهی نامه 3 سال اعتبار داشته و هرسال یک ممیزی مراقبتی توسط شرکت گواهی دهنده انجام می شود .
روش پیاده سازی سایر استانداردهای مدیریتی مانند استاندارد های ایمنی و محیط زیست مانند ISO14001 , OHSAS 18001 , HSE  و غیره مطابق روش فوق می باشد . کلیه گواهینامه های صادر شده از نظر اعتباری توسط آموزشگاه به صورت 100 درصد تضمین می گردد و در صورت عدم رضایت کارفرما امکان بازگشت کامل هزینه های پرداخت شده وجود دارد.

   جهت اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید از طریق شماره های پشتیبانی یا سایر کانال های ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی، یاهو مسنر و غیره که در قسمت ارتباطات ذکر شده است، تماس بگیرید.

درباره آموزشگاه ایجوش

آموزشگاه ایجوش بعنوان مرکز آموزش و مهندسی جوش ایران، بزرگترین مرکز برگزاری دوره های فنی و مهندسی است که هم اکنون در زمینه های صنعتی دارای دوره های مختلف آموزشی می باشد. دوره بازرسی جوش سطح 1 و 2، دوره بازرسی سندبلاست و رنگ، دوره بازرسی مخازن ذخیره و تحت فشار، دوره آموزش پایپینگ و خطوط انتقال، تست های غیرمخرب، ایمنی و بهداشت صنعتی، کنترل کیفیت، نفت و گازی و ...