دوره آموزشی غیرحضوری

   با گسترش تجهیزات و رسانه های دیجیتالی امکان طراحی سیستم های مدرن اموزشی به خوبی محیا شده است. یکی از روشهای قدرتمند آموزشی نوین که از این نوع تجهیزات بهره گرفته است، دوره های جامع آموزش غیرحضوری است. در دوره غیر حضوری (آموزش مکاتبه ای) از طریق اداره پست یک بسته جامع شامل فیلم های کلاسی، جزوات، فیلم های کارگاهی، گزارشات مورد نیاز، استانداردها و هر آنچه که مورد نیاز با دوره باشد به آدرس پستی متقاضی دوره ارسال می گردد. بسته های آموزشی قدرتمند با کیفیت آموزشی بسیار بالا می باشند که کلیه نیازهای آموزشی مخاطب را در ارتباط با دوره ثبت نام شده پاسخگو است.

قدرت آموزشی دوره غیرحضوری نسبت به حضوری

   صرف حضوری و یا غیرحضوری بودن دوره تاثیر 100 درصد در آموزش ندارد. بلکه جامع بودن مباحث و مطالب آموزشی هستند که زمینه را برای یادگیری بهتر فراهم می نماید. در سالهایی گذشته افراد بسیار زیادی با استفاده تنها از دوره های غیرحضوری و بدون هیچگونه شرکت در دوره حضوری، با پیگیری و تلاش مستمر خودشان، جزء برترین افراد فعال در رشته مورد نظر درآمده و به مدیریت شرکت های بزرگ نفتی، گازی و صنعتی کشور رسیده اند و در این بین چه افراد زیادی هم بودند که با صرف هزینه های زیاد در دوره های آموزشی حضوری، موفق به کسب تخصص لازم برای فعالیت در صنعت نشده یا بسیار ضعیف ظاهر شده اند.

   لذا صرف حضوری و یا غیرحضوری بودن دوره های آموزشی (بر خلاف تصور عامه) نمی تواند تاثیر مستقیم در پیشرفت شرکت کنندگان در آن دوره داشته باشد، بلکه این تلاش و پشتکار مخاطبین دوره هاست که آنها را در یک رشته آموزشی موفق می سازد. سیستم های آموزشی تنها شرایط را فراهم میسازد که وجود افراد موفق در آموزش دوره های غیرحضوری، نشان دهنده فراهم بودن این شرایط مناسب در این روش نوین آموزشی می باشد.

   در کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان، توجه به دوره های غیرحضوری بیشتر از دوره های پر هزینه و وقتگیر سنتی (حضوری) می باشد. در کشور عزیزمان توجه وزارت خانه ها و دولت های محترم در سالهای آخر به این روش نوین آموزشی بسیار زیاد شده است و پیش بینی می شود در چند سال آینده دوره های غیرحضوری در اکثر زمینه ها جای دوره های سنتی را به طور کامل پر کند. سازمان فنی و حرفه ای، سازمان ملی استاندارد، وزارت علوم و تحقیقات از جمله مراکز پیشرو در برگزاری دوره های غیرحضوری هستند.

   در واقع با توجه به هزینه های بالا در سیستم های آموزشی حضوری، پاسخگویی به نیاز آموزشی بصورت فراگیر با بهره گیری تنها از روش های سنتی امکان پذیر نیست. در اینگونه مواقع تکنولوژی و دوره های غیرحضوری هستند که جایگیزین مناسب برای دوره سنتی حضوری انتخاب می شوند. هزینه ها در روش برگزاری غیرحضوری نسبت به روش حضوری به دلیل استفاده از روش های نوین بسیار پایین تر هستند که این پایین تر بودن قیمت به هیچ عنوان ربطی به اعتبار دوره یا گواهینامه ی آموزش های غیرحضوری نخواهند داشت. (بهترین، گرانترین نیست!)

>> نحوه برگزاری دوره های غیرحضوری

     امکان برگزاری اکثر دوره های تخصصی آموزشی به صورت غیرحضوری وجود دارد، که ایجوش با فرآهم آوردن امکانات و شرایط برگزاری دوره به صورت غیرحضوری سعی در افزایش اثربخشی دوره های تخصصی بر روی متقاضیانخود می باشد. لازم به ذکر است با شرایط و امکاناتی که ایجوش در برگزاری دوره های خود در نظر گرفته است، دوره های غیرحضوری هیچ کاستی نسبت به دوره های حضوری مشابه نداشته و با فراهم آوری شرایط دوره حضوری حتی امکاناتی به آنها افزوده شده که در دوره های حضوری وجود ندارد، همچنین دانشجویانی که موفق به دریافت گواهی شرکت در این دوره های می شوند از نظر مدرک و سیستم آموزشی هیچ تفاوتی با کسانی که در دوره های تخصصی حضوری شرکت نموده ندارند و این دوره ها تنها جهت حذف مشکلاتی که دوره های حضوری دارند به صورت غیرحضوری برگزار می گردد. در این قسمت یه بعضی از امکانات دوره های غیر حضوری این آموزشگاه اشاره خواهد شد:

 الف – استفاده از فیلم آموزشی: ارائه و تدریس مطالب توسط مدرس موسسه مطابق با سرفصل های آموزشی هر دوره تخصصی در هر فیلم آموزشی مربوط به دوره تخصصی مدرس این موسسه مطابق سرفصل و موضوع مورد نظر اقدام به تدریس و ارائه مطالب آموزشی می نماید. در تجزیه و تحلیل مطالب تدریس شده سعی می شود مطالب با جزئیات کامل تدریس شود تا پرسش و سوالی برای دانشجویی که فیلم را مشاهده می نماید وجود نداشته باشد ولی حتی در صورت وجود سوال دانشجو می تواند مستقیماً با مدرس مرکز ارتباط برقرار نماید. توجه فرمایید از آنجایی که در بعضی از دوره ها مخاطبین گسترده ای وجود دارد لذا برای بعضی از دانشجویان ارائه مطالب ساده و مقدماتی لازم می باشد که ارائه مطالب پیش پا افتاده ممکن است برای آن دسته از دانشجویان آشناتر با مطالب جذابیت کمتری داشته باشد، لذا یادگیری کلیه مطالب آموزشی مورد بحث الزامی می باشد. در دوره هایی که برای آنها پیشنیاز در نظر گرفته شده است، استاد از تکرار مطالب پیش پا افتاده خود داری می نماید.

ب- استفاده از کارگاه آموزشی: ارائه فیلم آموزشی از کارگاه با اجرای عملی کار در کارگاه در هر دوره آموزشی کارگاه مربوط به همان دوره نیز آموزش داده می شود که متقاضیان از جهت عملی نیز آشنایی کامل با دوره تخصصی پیدا نمایند. لازم به ذکر است بسیاری از فیلم های آموزشی توسط آموزشگاه ایجوش تهیه گردیده و بعضی از مراجع معتبر خارجی و انجمن های بین المللی خریداری شده است. به هرحال کیفیت این نوع فیلم های آموزشی به میزانی هستند که هر ساله آموزشگاه های برگزاری دوره های حضوری اولین خریداران بسته های آموزشی برای استفاده و آموزش در کلاس های حضوریشان هستند.

ج- استفاده از نرم افزار مخصوص برای آموزش دوره: دسته بندی و ارائه مطالب در نرم افزار مخصوص دوره و سازگار با سیستم عامل های مورد استفاده عموم جهت سهولت در استفاده دانشجویان از مطالب آموزشی مورد نیاز، از نرم افزار ساده فلش پلیر استفاده شده است که به این نحوه دسترسی دانشجویان به مطالب موردنظرشان سریعتر و راحت تر می باشد. همچنین یک اتوران تک صفحه ای برای دسترسی بهتر و سریعتر دانشجویان به مباحث دوره ها برای هر دوره وجود دارد.

د- استفاده از فایل الکترونیک جزوات جامع آموزشی: دسترس بودن کلیه مطالب و جزوات آموزشی به صورت فایل PDF جهت سهولت و در دسترس بودن مطالب آموزشی، برای دانشجویان شرکت کننده فایل PDF کلیه مطالب و استانداردهای مورد نیاز موجود می باشد که جهت شرکت در آزمون و مصاحبه های تخصصی این موسسه و کلیه موسسه های دیگر جهت استخدام و یا دریافت گواهی نامه تهیه و تنظیم شده است که کلیه مطالب موجود در این جزوه ها توسط مدرس دوره در فیلم آموزشی تدریس شده اند.

و- استفاده از سیستم پرسش مکاتبه ای جهت پاسخ به سوالات و ابهامات دانشجویان دوره: وجود امکانات تماس با مدرس دوره جهت مشاوره و پرسش برای دانشجویان هر دوره با وجود اینکه مدرس دوره در هر سرفصل به ارائه کلیه مطالب مورد نیاز آموزشی با جزئیات کامل می پردازد به صورتی که جای هیچگونه پرسش یا مطلب نامفهومی برای دانشجویان باقی نماند ولی نهایتاً این سیستم می تواند در ارائه بهتر مطالب راه گشا باشد.

ن- گنجاندن اطلاعات جانبی و استانداردهای مورد نیاز در دوره: قابل دسترس بودن کلیه استانداردها و جزوات آموزشی مورد نیاز دانشجویان جدیدترین استاندارد ها و مطالب آموزشی مورد نیاز دانشجویان در هر دوره در کنار جزوات این موسسه به آنها ارائه می شود به صورتی که دانشجویان شرکت کننده در دوره های این مرکز از به دست آوردن هرگونه مطالب آموزشی دیگر کاملا بی نیاز می شوند.

ه- استفاده از مثالهای عملی: در اکثر دوره ها یک نمونه یا مثال عینی اجرایی بررسی شده است تا داوطلبین به صورت کامل در استفاده از مباحث آموزشی فراگرفته مهارت پیدا نمایند. برای این منظور در اکثر دوره ها مورد انتخاب شده برای بررسی کامل از پروژه های داخلی بوده است تا دانشجویان بصورت محلی تر با مباحث آشنایی داشته باشند و برای اجرای آنها مشکلی نداشته باشند.

  آزمون دوره های مکاتبه ای

    آزمون دوره های تخصصی غیرحضوری  نیز به صورت غیرحضوری و بدون نیاز به حضور در کلاس برگزار می گردد که متقاضیان شرکت کننده در این آزمون ها بایستی حداقل به 70 درصد سوالات پاسخ مناسب دهند تا موفق به دریافت گواهی نامه اتمام دوره شوند. از آنجایی که سوالات آزمون مطابق با مطالب تدریس شده در دوره تخصصی می باشد لذا از دانشجویان انتظار می رود تا با توجه به فیلم آموزشی و مطالب ارائه شده بتوانند به این سوالات پاسخ صحیح دهند ضمن اینکه سوالات مورد نظر مشابه سوالاتی می باشد که از متخصصان جهت استخدام پرسیده می شود لذا پاسخ دادن به سوالات ضمن موفق شدن دانشجو به دریافت گواهی شرکت در دوره او را برای شرکت در هر مصاحبه یا آزمون تخصصی مربوط به همان دوره آماده می سازد. آزمون های این موسسه که به صورت اینترنتی و از طریق همین پایگاه برگزار می گردند دارای مزیت های فراوانی می باشند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد:

 

الف- جامع بودن آزمون و امکان پرسش کامل از کلیه سرفصل های دوره:

    از آنجایی که دانشجویانی که موفق به دریافت گواهی دوره می شوند بایستی تسلط لازم را بر روی مطالب داشته باشند و در صورت شرکت در مصاحبه موفق شوند و از آنجایی که محدودیت کمتری برای گستردگی سوالات در این نوع آزمون ها وجود دارد لذا در آزمون دوره ها سعی شده کلیه مطالبی که دانشجو نیاز داشته مورد سنجش قرار گیرد، لذا سوالات مورد نظر مطابق با سرفصل های آموزشی در این آزمون گنجانده شده است که پاسخ دانشجو با مشاهده فیلم آموزشی و مطالعه جزوات آموزشی به راحتی قادر خواهد بود به کلیه آنها پاسخ مناسب بدهد.

 

ب- همیشه در دسترس بودن آزمون دوره های مکاتبه ای:

    از آنجایی که داوطلبان شرکت کننده از سراسر کشور می باشند لذا بایستی شرایط برگزاری آزمون برای همه آنها به صورت برابر قابل اجرا باشد. سیستم آزمون اینترنتی که از طریق همین سایت برگزار خواهد شد این شرایط و امکانات را برای دانشجویان عزیز فراهم می کند.

 

درباره آموزشگاه ایجوش

آموزشگاه ایجوش بعنوان مرکز آموزش و مهندسی جوش ایران، بزرگترین مرکز برگزاری دوره های فنی و مهندسی است که هم اکنون در زمینه های صنعتی دارای دوره های مختلف آموزشی می باشد. دوره بازرسی جوش سطح 1 و 2، دوره بازرسی سندبلاست و رنگ، دوره بازرسی مخازن ذخیره و تحت فشار، دوره آموزش پایپینگ و خطوط انتقال، تست های غیرمخرب، ایمنی و بهداشت صنعتی، کنترل کیفیت، نفت و گازی و ...